Bu Blogda Ara

22 Şubat 2013 Cuma

Viral Bu Başlığın Altında: Heineken ve Efes

Bazen çok beğendiğim işler oluyor. Standardımın ötesinde beğendiklerimi de sırf kendimce ölümsüzleştirmek için blogumda paylaşıyorum. Bunlardan birine Efes imza atmış, TBWA'nın kalemi ile. Ben burada ölümsüzleştirirken, bir kez daha izlemek isteyenler de buyursun: 


Yayınlanması ile birlikte en iyi yayılma hızına sahip yerel virallarden biri oldu "Senden Daha Güzel". Ardından Heineken'in 3 yıl kadar önceki işinin hatırlanması / hatırlatılması ardından bu sefer hızlı bir tartışma süreci. "Esinlendiyse ne olmuş yani"ciler ile "hiç orjinal işlerimiz yok"cuların tartışmasında elbette kazanan yok. Herkes içindekileri döktü ve rahatladı. Kuşkusuz bu kısa süre içerisinde yaşananların hızı bazen korkutmuyor değil beni. Günümüz gerçeği, teknolojinin nimeti ve çokça faydanın da nedeni tabi ama tüketim toplumu oluşunun da önemli belirtilerinden! Bu kısa es ardından Heineken reklamını da hatırlayıp, ardından asıl konuma geri döneyim:


Kesinlikle ciddi bir esinlenme var. Ancak gördüğüm kadarıyla ne Efes ne de TBWA bu işin esinlenme olmadığı iddiasında değil zaten. Bu ve benzeri çalışmalarda asıl olan da samimiyettir bence. Ki Efes'in viralinde o samimiyeti hissedebiliyorsunuz. Oyuncuların gerçekten hiçbir şeyden haberi yok; karşılaştıkları durum sonrasındaki şaşkınlıkları bunu hissettiriyor. Kendi oyuncularını bu muhteşem sürpriz ile onurlandırırken, hem onlara hem de bizlere keyif veriyor Efes. İzlediğinde sen de gülümsüyor ve keyif alıyorsan, senin için de sorun olmaması lazım; bırak kötü işler olacağına iyi işlerden esinlenilsin! Ayrıca iki virali de izlediğinde; seninle aynı tepkilere sahip tanıdık yüzleri, tanıdık beden dilini gördüğünde daha keyif aldığına da emin gibiyim.

Tabi, şunu da kabul edelim; Efes'in viralinin benzersiz olması elbette mükemmel olurdu. Bu yüzden Heineken tarafında işler daha yolunda. Bir kere ilk olmanın vakurluğu, esinlenilen olmanın gururu var. Üstelik bundan üç yıl öncesinde başarılmış bir iş!

Tatlı bir tesadüf müdür bilmiyorum ama üç yıl önce bu muhteşem virali yapan Heineken'in bugün de yeni bir MUHTEŞEMi vizyonlarda! Gördüğüm en iyi işlerden birine imza atmış yine Heineken. İşte bu noktada kıskanmamak mümkün değil. "Hız" demiştim; korkutuyor... Ama bir yandan da yavaş mıyız ne!! 


1 yorum:

Adsız dedi ki...

Heineken'de işe alınan çocuğun da nasıl sağlam torpili varsa artık