Bu Blogda Ara

25 Mart 2010 Perşembe

Cafés Richard Özsüt'te, Özsüt Kahve Sektöründe...

40 yıllık hatırı olan Türk Kahvesi ile sınırlı kahve kültürümüz, kuşkusuz uluslar arası ekonomik serbestleşme ardından zenginleşmeye başladı. Özellikle son yıllarda ülkemizde kahve tüketimi ve alışkanlığı konusunda önemli bir ivme yaşandı: Ofislerde çalışanların, kafa dinlemek üzere cafelerde soluklananların, komşu ziyaretlerindeki misafirlerin eşlik edicilerindendir kahveler artık. Yolda yürürken ellerinde kahvelerle seyir halinde insanlara da sıklıkla rastlayabiliyoruz bugünlerde.

Kahvelerin bir de mükemmel tamamlayıcısı vardır: çikolata… Benim gibi kahve düşkünlerinin tamamının bana katılacağını düşünerek, kahvenin yanındaki çikolatanın hazzı bir başka. Kahve sektöründe faaliyet gösteren markaların mağazalarında çikolatayı eksik etmemeleri de bunun en büyük kanıtı aslında. Çikolata/pasta sektöründe faaliyet gösteren markaların da kahveyi göz ardı etmesi düşünülmemeli tabi.

İşte bu kapsamda uzun süredir kahve sektörüne giriş çabasında olan Özsüt, Fransa’nın en büyük kahve üreticisi Cafés Richard ile iş birliğine gitti. Bu mükemmel buluşmanın en iyi ifadesini Özsüt’ün basın bülteninden bir kısımla paylaşalım:

Özsüt’ün misafirlerine sunduğu seçeneklerin arasına yepyeni kahve lezzetleri eklendi. Fransa’nın en büyük kahve üreticisi Cafés Richard ile işbirliği gerçekleştiren Özsüt, Türk damak tadına uygun yepyeni kahve harmanları geliştirerek tüm şubelerinde sunmaya başladı. Arabica kahve çekirdekleriyle hazırlanan özel Perle Noire kahvesi ve Türkiye’ye ilk defa Özsüt tarafından getirilen portakal, fındık ve vanilya aromalı espresso’lar kahve severleri benzersiz bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Özel olarak hazırlanan sunum ve süslemelere sahip sıcak-soğuk kahve kokteylleri de Özsüt’ün ayrıcalıklı kahve menüsünde yer alan en seçkin alternatifler arasında bulunuyor. Cafés Richard’ın, Özsüt’e özel olarak hazırladığı kahveler, Özsüt’ün özel pasta çeşitleriyle damaklarda eşsiz bir tat bırakıyor.

23 Mart 2010’da İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplasında Cafés Richard’ın Yöneticisi Arnaud Richard, Cafés Richard’ın Kalite ve Ürün Geliştirme Yöneticisi Michael McCauley ve Özsüt Genel Müdürü Yıldırım Çullu yer aldı. Çullu; kahve menülerinin kafe konseptlerini bütünlediğini ifade edip, yılsonuna kadar 10 ton kahve satışının planlandığını belirtti. Söz konusu yeni girişim ile birlikte de Özsüt’ün 2009 yılındaki 35 milyon TL’lik cirosunda %60’lık bir ciro artışı bekleniyor. 1938 yılında İzmir Kemeraltı’ndaki mağazası ile yola çıkan ve ilk şubesini 1991’de açan Özsüt’ün günümüzde ulaştığı 155 şubeli başarısı katlanıp devam edecek anlaşılan.

Özsüt’ün Cafés Richard gibi bir markayla yeni çıktığı bu yolda başarılı olacağına inancım tam. İlk fırsatta da Özsüt’te bu deneyimi yaşamak eminim leziz olacak.

Hiç yorum yok: